Aparat ortodontyczny – w jaki sposób przygotować się do jego założenia?
Żyjemy w świecie, w którym bardzo dużą uwagę zwraca się na wygląd zewnętrzny. Mając to na uwadze, warto zadbać nie tylko o prawidłową wagę, czy sposób, w jaki się ubieramy, ale również o stan naszych zębów. Piękny i śnieżnobiały uśmiech sprawi, że poczujemy się bardziej pewni siebie.
Jak przygotować się do wizyty u ortodonty?
Wizytę u ortodonty należy poprzedzić wizytą u stomatologa. W trakcie jej trwania dentysta dokona dokładnego oczyszczenia zębów z kamienia i osadu nazębnego oraz poddziąsłowego. Pamiętajmy, że czasami jedna wizyta może okazać się niewystarczająca – jeżeli tak stanie się w naszym przypadku, to konieczne będzie jej powtórzenie. Musowe jest również uzupełnienie wszelkich wykrytych ubytków w uzębieniu przy pomocy laku lub plomb. Pamiętajmy, że wyłącznie dokładne oczyszczenie zębów i zaleczenie wszystkich ubytków pozwoli na całkowite uniknięcie powstania chorób przyzębia i dziąseł. Zdarzają się również sytuacje, w których występuje konieczność usunięcia pojedynczych zębów. Zabiegi tego typu mają na celu nadanie szczęce odpowiedniego kształtu. Przed nałożeniem aparatu ortodontycznego należy również wykonać panoramiczne prześwietlenie uzębienia, boczną fotografię czaszki oraz zdjęcie obrazujące stan zębów przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. W końcowym etapie przygotowań ortodonta sporządza model diagnostyczny, dzięki któremu może opracować prawidłowe ułożenie zębów oraz dobrać odpowiedni model aparatu.
Zanim założysz aparat
Na tydzień przed założeniem aparatu ortodonta powinien dokonać tzw. separacji uzębienia. Po upływie siedmiu dni na zęby nakładane są specjalistyczne pierścienie. Do poszczególnych zębów przyklejane są zamki, a do zamków montowany jest metalowy łuk, którego głównym celem jest uciskanie zębów. Ortodonta powinien poinstruować pacjenta, w jaki sposób należy dbać o aparat oraz jak dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Pamiętajmy, że pozostające pomiędzy zamkami resztki pokarmów mogą przyczynić się do powstawania chorób zębów i przyzębia.