Co należy wiedzieć o ortodoncji?
Ortodoncja to jedna z dziedzin stomatologii, która zajmuje się nie tylko prostowaniem zębów, ale również leczeniem narządu żucia w ogóle. Współcześnie leczenie ortodontyczne obejmuje nie tylko dzieci, jak to miało miejsce jeszcze kilkanaście lat temu, ale i osoby dorosłe. Odpowiednio prowadzone leczenie ortodontyczne pozwala na całkowite wyleczenie wad zgryzu, poprawę estetyki uśmiechu oraz zlikwidowanie pojedynczych nieprawidłowości w uzębieniu.ie.
Dlaczego warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne?
Trzeba wiedzieć, że prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne eliminuje ryzyko wystąpienia chorób przyzębia, wpływa na poprawę wymowy, likwiduje stłoczenie i przeciążenie zębów oraz pozwala cieszyć się miłym i estetycznym uśmiechem.
Etapy leczenia ortodontycznego
Pamiętajmy, że leczenie ortodontyczne powinno być przeprowadzane w sposób wieloetapowy. Jeszcze przed jego rozpoczęciem pacjent powinien odbyć konsultacje u lekarza ortodonty. W trakcie ich trwania lekarz nie tylko przeprowadzi wywiad, ale również zbada wnętrze i zewnętrze jamy ustnej, zrobi zdjęcia RTG, a także pobierze wycisk szczęki. Na podstawie zebranych informacji ustalany jest szczegółowy plan leczenia. W zależności od rodzaju zdiagnozowanej wady, do prostowania zgryzu używa się aparatów stałych lub ruchomych. Pacjent, który rozpoczął leczenie ortodontyczne zobowiązany jest do odbywania regularnych wizyt kontrolnych (zazwyczaj co 4-6 tygodni). Przedostatnia faza leczenia polega na zdjęciu aparatu ortodontycznego. Zazwyczaj ma ona miejsce wtedy, kiedy zgryz pacjenta został odpowiednio naprostowany. Dopiero po niej następuje leczenie retencyjne, którego głównym celem jest utrzymanie uzyskanego w trakcie leczenia efektu.
Aparaty ortodontyczne stałe i ruchome
Wyróżniamy dwa główne rodzaje aparatów ortodontycznych tj. aparaty stałe i aparaty ruchome. Te pierwsze pozwalają na prowadzenie leczenia niezależnie od wieku pacjenta (wyjątek stanowią osoby, u których zdiagnozowane zostały choroby przyzębia). Aparaty ruchome, to takie, które pacjent może samodzielnie zdjąć. Klasyczny aparat ruchomy zbudowany jest z drutów i akrylowej płyty. Poszczególne modele mogą zawierać również elementy dodatkowe, takie jak druty, czy sprężyny. Warto wiedzieć, że leczenie aparatami ruchomymi przynosi najlepsze efekty w przypadku dzieci i młodzieży.