Czy zakładanie aparatu ortodontycznego boli?
Ci, których czeka założenie aparatu ortodontycznego często boją się, że będą odczuwali ból. Wielu osobom lekarz ortodonta kojarzy się z dentystą, a usługi ortodontyczne z borowaniem, a co za tym idzie – odczuwalnym dyskomfortem podczas zabiegu. Nic bardziej mylnego! Najprościej mówiąc, ortodonta nie ingeruje w strukturę zęba, tylko pracuje „na nim”. Podczas zakładania aparatu nie ma więc co boleć!
Ciało obce w jamie ustnej
Sam proces zakładania aparatu jest absolutnie bezbolesny. Dyskomfort może sprawiać długie leżenie na fotelu z otwartą buzią, podczas którego ortodonta będzie przyklejał zamki i mocował na nich łuk. Zdarza się, że jama ustna musi się „przyzwyczaić” do obcych elementów w jej środku i zamki mogą delikatnie obcierać błonę śluzową. Po kliku dniach newralgiczne miejsca utwardzają się i pacjent zapomina o dyskomforcie. Lekarz ortodonta po założeniu aparatu wręcza pacjentowi plastry wosku, którym może zaklejać drapiące zamki, aby do podrażnienia nie doszło w ogóle. Chociaż początkowo do aparatu w buzi trzeba się przyzwyczaić, a zamki mogą dokuczać, na pewno uczucia tego nie można nazwać bólem.
Pierwsze dni
Po założeniu aparatu zęby zaczynają intensywnie pracować. Zanim przyzwyczają się do ciągnącego je łuku, przez pierwszy dzień czy dwa mogą być wrażliwe na dotyk, a dziąsła delikatnie krwawić podczas szczotkowania. Osoby bardzo wrażliwe na ból twierdzą, że odczuwają mrowienie w głowie. Niektórzy pacjenci decydują się na użycie zwykłej tabletki na ból głowy dostępnej w sklepie, która rozwiązuje problem. Mimo wrażliwości zębów należy je dokładnie szczotkować miękką szczoteczką po każdym posiłku. Warto zaplanować sobie na pierwszy dzień czy dwa „miękką” dietę, która nie będzie wymagała od nas gryzienia. Dyskomfort mija z reguły w ciągu dnia czy dwóch a pacjent przyzwyczaja się do aparatu. Zęby mogą być wrażliwsze na dotyk także po każdej wizycie kontrolnej, gdy ortodonta mocniej naciąga łuk. Jednak absolutnie nie ma się czego bać! Zakładanie aparatu ortodontycznego nie ma nic wspólnego z odczuciami znanymi z leczenia zębów lub ich usuwania.